среда, 27 апреля 2016 г.

Aczkolwiek kamienie sztachety te pochodzą z różnych czasów oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak że czasami mało biegłym ślepiem z trudem je rozróżnić.

Aczkolwiek głazy sztachety te są z odmiennych czasów oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak iż niekiedy mało fachowym ślepiem z trudem je rozróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym barwom, bezproblemowej obróbce oraz stosunkowo niskiej cenie. Występują w wielu terenach Polski – piaskowiec najłatwiej wykopać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i także w Górach Świętokrzyskich. Ten artykuł ogrodzeniowy pozyskuje się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozdrabnia bądź wstępnie ociosuje, rozmieszcza na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką a następnie przekazuje do miejsca budowy ogrodzenie Winylowe na plot i furtkę sztachetowa. Wykorzystywany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak połączony lepiszczem piasek, jakiego ziarna nie przewyższają 2mm średnicy. Podczas gdy lepiszczem jest np. krzemionka, tytułujemy go krzemionkowym (kwarcyt), podczas gdy związki wapnia -wapnistym. Prócz podstawy zlepiających występują tam również pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim przekształca się barwa skał na ogrodzenie z PCV na plot i furtkę sztachetowa, przybierają one wtedy rozmaite pigmenty czerwieni, brązu a także zieleni. W przyrodzie zestawione są w warstwy o przeróżnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak dużych złóż wycina się największe bloki, używane później np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane bloki skalne wolno też siekać na sześciany o symetrycznych kształtach, stosowane dalej w budownictwie (także na ogrodzenia). Wolno także je porcjować przy pomocy specjalnych klinów i dłut na małe, nieregularnych obrysów kawałeczki. Służą do układania powierzchni ścieżek a także budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne ogrodzenia plastykowe wykorzystuje się również wapienie - skały osadowe, powstałe spośród uzbieranych na dnie mórz i jezior pozostałości organizmów żywych, głównie muszli małż a także ślimaków.

Zazwyczaj są bardziej miękkie aniżeli piaskowce, a dzięki temu łatwiejsze w obróbce, ale również mniej trwałe. Wapienie pochodzące z archaicznych er geologicznych są twardsze, można je nawet polerować promowane na ogrodzenie z plastiku na plot i furtkę sztachetowa. Nadają się jednak po największej części do wykorzystywania wewnątrz, bo poddawane działaniu warunków atmosferycznych ekspresowo matowieją. Wapienie wolno zastosować do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki oraz dojazdy, do aranżacji parków skalnych. Na Lubelszczyźnie korzysta się z nich też do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najakuratniej nadają się piaskowce krzemionkowe, bo są odporniejsze na szlifowanie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od charakteru skweru a także własnych upodobań forma kamiennych płyt może być urozmaicony – od łamanych, nierównych, aż po prosto skróconych prostokątów lub kwadratów. Murki a także ogrodzenie plastikoweWrześni na plot i furtkę ogrodzeniowa unosi się z głazów różnorakiego obrysu, zestawionych na kamiennym względnie betonowym fundamencie. Jeżeli ogrodzenie powstaje spośród fragmentów o nierównych zarysach, należy je właściwie łączyć tzn. tak, ażeby postać każdego kolejnego zespalał się z poprzednim. Ażeby takie ogrodzenie było stabilne jego grubość powinna równać się 50-70 cm. Większe przerwy w środku można wypełniać zaprawą cementową oraz gruzem. Ogrodzenie z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się jednakowo jak z cegły albo pustaków. Piaskowce i wapienie zdołamy wykorzystać także do budowy schodów, kominków ogrodowych oraz pozostałych komponentów tzw. małej architektury. Piaskowce stosowane do konstrukcji ogrodzenia Poznań należą do głazów mało wytrzymałych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca oraz ujemnych temperatur migiem niszczeją a także nabierają brzydkiego koloru. Bez trudu obrastają również mchem oraz glonami. Można to powstrzymać pokrywając pokrywę ogrodzenia lub rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie próbujmy ścierać kurzu z powierzchni ogrodzenia Poznań ostrymi narzędziami np. drucianą szczotką, bo na kamieniu mogą pozostać mocne rysy. Wyspecjalizowane fabryki zmywają kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości mechanicznego polerowania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeżeli jednak pożądamy, ażeby głazy na ogrodzeniu prędko wyglądały na stare, nie możemy ich niczym zabezpieczać ani czyścić.

понедельник, 25 апреля 2016 г.

Roślinne ogrodzenie albo żywopłot

Żywe plot inaczej żywoplot


Płoty roślinne z reguły pełnia role ogrodzenia, lecz częstokroć służą również za ozdobę. Na ogól takie ogrodzenie plastikowe stawia się w słonecznych położeniach, gdzie błyskawicznie rosną i silnie gęstnieją. Sporo wdzięku maja również takie żywe ogrodzenia, jakie wiodą poprzez cieniste zakątki parku. Ciemna zieleń liści z prześwitująca gdzieniegdzie plątanina witek ewentualnie kwiatami tworzą przyciągające wzrok obrazki, a rześka wilgotność, bijąca od zanurzonej w mroku gleby , powoduje że nawet krótki spacer obok takiego ogrodzenia uspokaja i odpręża.


Projektując ogrodzenie Poznań z żywopłotu, wypada uwzględnić role takiego parkanu, warunki które są w ogrodzie, a także nasze upodobania i czas jaki możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o zwykłym pokroju samodzielnie rosną, często tez bujnie rozkwitają, ale potrzebują tez mnóstwo miejsca. Geometryczne czy tez fantazyjnie profilowane zielone ogrodzenie z plastyku zdołają być bardzo wysmukłe, lecz powinno się je cyklicznie wycinać i właściwie nie kwitną. Nie bez wpływu są również koszty zakupu roślin na plot.Jest zatem nad czym się zastanawiać, albowiem takie plot konstruuje się na lata, czasami nawet na pokolenia.


W większości wypadków zadowalający jest żywy plot o wielkości 1,5m. Na takie plot w cieniu nadaje się ligustr pospolity, niezwykle popularny w naszym kraju na żywopłoty modelowane. Ma on dużo zalet:
•jest mało absorbujący,
•odpowiednio wytrzymuje czas mniejszych opadów,
•w mgnieniu oka rośnie,
•regularnie podcinany pięknie gęstnieje i nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. na naszym wybrzeżu, nie zrzuca na zimę liści, natomiast nawet jeśli je zgubi, to i tak gąszcz jego witek komponuje niedostępny dla wzroku plot,
•jest niedrogi.


Ligustr można zastąpić irga połyskująca - jesienią pięknie się przebarwia na rożne odcienie żółci, brązu a także czerwieni. Warto polecić również żywe ogrodzenia kształtowane z grabu, którego suche liście o barwie starego złota trzymają się na gałęziach aż do wiosny.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na żywe parkany nieformowane. Są to m.in. gatunki o ładnych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki oraz kaliny. Tym, którzy lubią otaczać się praktycznymi roślinami promujemy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Można ją nadawać jej postać tylko od strony widocznej, oraz cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, żeby owocowały.


Niesłychanie wysokie, bo ponad dwumetrowe ogrodzenie Winylowe stanowi barierę nie do przejścia, a w razie potrzeby zasłania pobliskie budynki i ulice. Aby stworzyć taki plot rośliny sadzimy wokół krawędzi posiadłości. Jeśli mamy pod dostatkiem miejsca, w największym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju zwykłym, np. z leszczyny, która przy okazji daje orzechy. Jeśli pragniemy by nasze żywe plot było niezwykle wysokie a przy okazji wąskie to w cieniu można je ukształtować z wiązu powszechnego, grabu powszechnego względnie klonu polnego. Pamiętajmy jednak, ze jak rośliny nas przewyższą, ich obcinanie będzie utrudnione.