понедельник, 25 апреля 2016 г.

Roślinne ogrodzenie albo żywopłot

Żywe plot inaczej żywoplot


Płoty roślinne z reguły pełnia role ogrodzenia, lecz częstokroć służą również za ozdobę. Na ogól takie ogrodzenie plastikowe stawia się w słonecznych położeniach, gdzie błyskawicznie rosną i silnie gęstnieją. Sporo wdzięku maja również takie żywe ogrodzenia, jakie wiodą poprzez cieniste zakątki parku. Ciemna zieleń liści z prześwitująca gdzieniegdzie plątanina witek ewentualnie kwiatami tworzą przyciągające wzrok obrazki, a rześka wilgotność, bijąca od zanurzonej w mroku gleby , powoduje że nawet krótki spacer obok takiego ogrodzenia uspokaja i odpręża.


Projektując ogrodzenie Poznań z żywopłotu, wypada uwzględnić role takiego parkanu, warunki które są w ogrodzie, a także nasze upodobania i czas jaki możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o zwykłym pokroju samodzielnie rosną, często tez bujnie rozkwitają, ale potrzebują tez mnóstwo miejsca. Geometryczne czy tez fantazyjnie profilowane zielone ogrodzenie z plastyku zdołają być bardzo wysmukłe, lecz powinno się je cyklicznie wycinać i właściwie nie kwitną. Nie bez wpływu są również koszty zakupu roślin na plot.Jest zatem nad czym się zastanawiać, albowiem takie plot konstruuje się na lata, czasami nawet na pokolenia.


W większości wypadków zadowalający jest żywy plot o wielkości 1,5m. Na takie plot w cieniu nadaje się ligustr pospolity, niezwykle popularny w naszym kraju na żywopłoty modelowane. Ma on dużo zalet:
•jest mało absorbujący,
•odpowiednio wytrzymuje czas mniejszych opadów,
•w mgnieniu oka rośnie,
•regularnie podcinany pięknie gęstnieje i nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. na naszym wybrzeżu, nie zrzuca na zimę liści, natomiast nawet jeśli je zgubi, to i tak gąszcz jego witek komponuje niedostępny dla wzroku plot,
•jest niedrogi.


Ligustr można zastąpić irga połyskująca - jesienią pięknie się przebarwia na rożne odcienie żółci, brązu a także czerwieni. Warto polecić również żywe ogrodzenia kształtowane z grabu, którego suche liście o barwie starego złota trzymają się na gałęziach aż do wiosny.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na żywe parkany nieformowane. Są to m.in. gatunki o ładnych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki oraz kaliny. Tym, którzy lubią otaczać się praktycznymi roślinami promujemy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Można ją nadawać jej postać tylko od strony widocznej, oraz cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, żeby owocowały.


Niesłychanie wysokie, bo ponad dwumetrowe ogrodzenie Winylowe stanowi barierę nie do przejścia, a w razie potrzeby zasłania pobliskie budynki i ulice. Aby stworzyć taki plot rośliny sadzimy wokół krawędzi posiadłości. Jeśli mamy pod dostatkiem miejsca, w największym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju zwykłym, np. z leszczyny, która przy okazji daje orzechy. Jeśli pragniemy by nasze żywe plot było niezwykle wysokie a przy okazji wąskie to w cieniu można je ukształtować z wiązu powszechnego, grabu powszechnego względnie klonu polnego. Pamiętajmy jednak, ze jak rośliny nas przewyższą, ich obcinanie będzie utrudnione.

Комментариев нет:

Отправить комментарий